No 12. oktobra līdz 4. decembrim Rīgā un Daugavpilī tika īstenots pilotprojekts, kura ietvaros ikvienam iedzīvotājam bija pieejamas bezmaksas juridiskās konsultācijas.

Pilotprojekta piedāvāto iespēju saņemt bezmaksas jurista konsultāciju kopumā izmantoja 610 cilvēki, no tiem 481 cilvēks Rīgā, bet 129 – Daugavpilī. Piedāvāto iespēju izmantoja 76% sieviešu un 24% vīriešu, un visaktīvākās bija personas vecuma grupā virs 60 gadiem. Vecuma grupā virs 60 gadiem pie jurista vērsās gandrīz puse – 304 personas, vecuma grupā no 40 līdz 60 gadiem 179 personas, savukārt vecuma grupā līdz 40 gadiem – 89 personas.

Pārsvarā juridisko palīdzību vēlējās saņemt personas ar zemiem ienākumiem. Konkrēti, 64% personām, kuras vēlējās saņemt pakalpojumu pilotprojekta ietvaros, ienākumi nepārsniedza 500 EUR mēnesī. Vēl 13,5% personu ienākumi nepārsniedza 1000 EUR mēnesī.

Vislielākā interese (129 personas) bija par jautājumiem, kas dažādos veidos saistīti ar īpašumu – īpašuma iegūšana, apsaimniekošana, kopīpašuma sadalīšana, iespējas īpašumu atsavināt, pārdodot vai dāvinot. 98 personas interesējās par mantojuma tiesībām, galvenokārt jautājot par juridiskajām iespējām atstāt sev piederošo īpašumu kādam mantojumā. 89 personu jautājumi bija saistīti ar dzīvesvietu, bet 86 personas interesējās par dažādiem ar ģimenes attiecībām saistītiem jautājumiem. 52 personas vēlējās noskaidrot savas tiesības attiecībās ar parādu piedzinējiem, 35 personas – jautājumus, kas saistīti ar darba tiesībām, kā arī citus jautājumus. Joprojām atsevišķos gadījumos nācās secināt, ka personas nokļuvušas būtiskās nepatikšanās savas neapdomības dēļ, piemēram, par noteiktu naudas summu aizdodot citai personai savu pasi vai nododot citas personas rīcībā pieeju savam bankas kontam un elektronisko parakstu.

Jurista konsultācijas visaktīvāk saņēma pensijā esošas personas – 39%, strādājošas personas – 35%, nestrādājošas personas – 20%.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns norāda: “Tieslietu ministrija ir gandarīta par veikto pilotprojektu un tā rezultātiem. Pilotprojekta rezultāti parāda, ka jurista konsultācijas personām ir būtiskas un rezultāti rāda, ka personas izmanto iespēju vērsties pie jurista arī pirms tam, kad juridiskā situācija ir sarežģījusies. Uzskatu, ka pilotprojekta rezultāti būs nopietns pamats diskusijai par nepieciešamību attīstīt valsts nodrošinātu sākotnējo juridisko palīdzību. Izsaku pateicību visiem juridiskās palīdzības sniedzējiem, kas nodrošināja konsultāciju sniegšanu pilotprojektā gan Rīgā, gan Daugavpilī! Atsevišķa pateicība arī Rīgas Domei un Daugavpils Universitātei, kuru telpās tika sniegtas juridiskās konsultācijas!”.

Pilotprojekta mērķis bija veicināt personas izpratni par juridisku jautājumu risināšanas nozīmību un valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sistēmas pieejamību sabiedrībai.

Bezmaksas juridiskās konsultācijas Rīgā un Daugavpilī tika nodrošinātas ar Eiropas Komisijas Strukturālo reformu programmas atbalstu, lai stiprinātu pieeju tiesiskumam, attīstot un uzlabojot valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības sistēmas. Projektu “Pieejas tiesiskumam stiprināšana Latvijā, veicinot mediācijas un valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības pakalpojumus, kā arī atbalstot tiesu politikas attīstību un paaugstinot tiesas vadības kvalitāti” īsteno Tieslietu ministrija kopā ar Tiesu administrāciju.

konsultācijas3
konsultācijas1
konsultācijas