Kontakti

Pils laukums 4, Rīga, LV-1050

Lai iekļūtu ēkā jānospiež kods11

Bezmaksas informatīvais
tālr: 80001801

E-pasts: jpa@jpa.gov.lv

   

Partneri

 

Aktualitātes
2009-05-27

Plāno atteikties no valsts juridiskās palīdzības nodrošināšanas administratīvajās lietās

Rīga, 27.maijs, LETA. Valdība šodien atbalstīja grozījumus Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, kas paredz, ka no šā gada 1.jūlija administratīvajās lietās vairs netiks nodrošināta valsts sniegtā juridiskā palīdzība.

 

Kā teikts likumprojekta anotācijā, patlaban valsts nodrošina juridisko palīdzību administratīvajās lietās - konsultāciju pirmstiesas, tiesvedības un tiesu nolēmuma izpildes stadijā, procesuāla dokumenta sagatavošanu pirmstiesas, tiesvedības un tiesu nolēmuma izpildes stadijā un pārstāvību tiesā, ierobežojot palīdzības apjomu stundās un noteiktu darbību veidā.

 

Kā aģentūru LETA informēja Tieslietu ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Jana Saulīte, pagaidām valsts sedz izdevumus par konsultāciju ne vairāk par piecām stundām vienā administratīvajā lietā, izdevumus ne vairāk kā par trīs procesuālo dokumentu sagatavošanu vienā lietā un par pārstāvību tiesā ne vairāk kā par 40 stundām vienā lietā.

 

Saskaņā ar Juridiskās palīdzības administrācijas sniegto informāciju 2008.gadā pieņemti 82 lēmumi par valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības piešķiršanu administratīvajās lietās, kā arī izmaksāti 2268 lati.

 

Kā norāda likuma grozījumu projekta autori, lai ierosinātu administratīvo lietu iestādē, persona var vērsties ar mutvārdu vai rakstveida iesniegumu. Saskaņā ar Administratīvā procesa likumu iesniegumā norādāms iesniedzēja vārds un uzvārds, dzīvesvieta un prasījums. Ja lieta nonāk tiesā, lai prasījuma robežās noskaidrotu patiesos lietas apstākļus un panāktu tiesisku un taisnīgu lietas izskatīšanu, tiesa dod administratīvā procesa dalībniekiem norādījumus un ieteikumus. Ja administratīvā procesa dalībnieku iesniegtie pierādījumi nav pietiekami, tiesa savāc tos pēc savas iniciatīvas.

 

Līdz ar to secināms, ka iesnieguma vai pieteikuma sastādīšanai un iesniegšanai iestādē vai Administratīvajā rajona tiesā, lai apstrīdētu izdoto administratīvo aktu, nav nepieciešamas speciālas juridiskas zināšanas un personai nepastāv šķēršļi, lai realizētu savas tiesības.

 

Ņemot vērā minēto, nolemts no valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likuma izslēgt normas, kas paredz valsts garantētās juridiskās palīdzības nodrošināšanu administratīvajās lietās, skaidroja Saulīte, piebilstot, ka minētais nosacījums neattieksies uz gadījumiem, kad juridiskās palīdzības sniegšanas administratīvajā lietā nepieciešamība izriet no Latvijas uzņemtajām starptautiskajām saistībām.

 

Plānots, ka šīs un citas izmaiņas likumā stāsies spēkā šā gada 1.jūlijā, taču pirms tam par grozījumiem vēl būs jālemj Saeimai.

 

Iesniegumus par juridisko palīdzību, kuri Juridiskās palīdzības administrācijā būs saņemti līdz šā gada 1.jūlijam, administrācija izskatīs, nodrošinot tajos lūgto juridisko palīdzību līdzšinējā kārtībā un apjomā.

 

Jānis Skruzis LETA

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Izmantojot šo vietni, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai.
Sapratu Uzzināt vairāk